Bireysel Terapi Ataşehir Psikolog İstanbul Anadolu Yakası Uzman Psikolog Ayşe Yanık

Danışan, bireysel terapide terapistle bire bir seansa girer. Bu, danışan ve terapistin beraber çözebileceği problemler için başvurulan temel yöntemlerden biridir. Bireysel Terapi.

Ataşehir Değişim Terapi Merkezi: Bireysel Terapi

Bireysel terapi kişinin yaşamını olumsuz etkileyen duygusal, davranışsal veya zihinsel düzeydeki zorlu deneyimlerini, psikoterapi alanında uzman bir terapist ile görüşmesidir. Terapi seansları kişiye özgü süreçler olduğundan görüşmelerin yapılandırılması da biriciktir.

Terapi sürecinde uzman psikologlar, farklı terapi yöntemleri kullanabilirler. Terapistin uzmanlaştığı psikoterapi ekolüne göre uygulanan tedavi de değişiklik gösterebilmektedir. Uzman Psikolog Ayşe Yanık Psikodinamik ekol ile çalışmaktadır.

Psikoloğa gitmeyi düşünen her bireyin bu sürece başlamadan önce sıkı bir araştırma yapması önerilmektedir. Bireysel terapi kişinin iç dünyası ile etkileşime girdiği, duygu düşünce ve davranışlarını şekillendiren bilinç dışı süreçleri hakkında farkındalığa eriştiği uzun soluklu görüşmeler bütünü olabileceği gibi; kısa süreli ve belli bir sorunun çözümüne yönelik de gerçekleştirilir.

Bu sebeple kişinin terapiden beklentisi ve buna dair farkındalığı kendi bireysel terapi yolculuğunda verim ve doyum alması açısından çok önemlidir.

Terapist Seçimi

Bireyin terapiye başlamadan önce dikkat etmesi gereken ilk konu doğru terapisti seçmesidir. Psikoterapi hizmeti yalnızca psikoloji alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından sağlanır. Bu sebeple kişinin, hizmeti almak istediği uzmanın öz geçmişini incelemesi sağlıklıdır. Terapiye gelen kişi için en uygun tedavi yöntemi terapist tarafından belirlenmektedir. Bu noktada merkezimiz Ataşehir Değişim Psikolojik Danışmanlık merkezi uzman, deneyimli, ve etik çalışma kadrosuyla hizmet vermektedir.

Bununla birlikte psikoterapi sürecine yönelik yargılarımız da kendi bireysel yolculuğumuzu etkileyebilir. Bu yolculuğa hazır hissetmeyen birinin terapiden verim alması olanaksızdır. Bu noktada psikolog ile danışanın işbirliği oldukça önemlidir. Özetle bireysel terapi sürecinde danışanın gönüllü oluşu esastır ve aktif rol alarak psikolog ile işbirliği içerisinde olmalıdır.

Sosyal yaşamda kişi birçok stres faktörü ile karşılaşır ve her gün bir başka problemi çözüme kavuşturması gerekebilir. Zamanla yaşanan olumsuz deneyimler kişiyi fiziksel veya zihinsel olarak yıpratır. İşler içinden çıkılamaz bir hal aldığında, kişinin sahip olduğu sosyal destek yani yakın çevre ile olan etkileşimi onu rahatlatabilir.Ancak profesyonel yardım alınmadığında, uzun vadede daha büyük sorunlar ile karşılaşmak mümkündür. Bireysel terapi bu noktada kişinin stres ve kaygı ile baş etmesi, problem çözmesi, etkili iletişim kurması, duygu ve davranışlarının düzenlenmesi gibi konularda olumlu etkiler sağlar.

Çalışılan başlıklar

-Travmalar

-Cinsel taciz ve istismar

-Kayıp, ölüm, ayrılık ve yas süreci

-Engel Olunamayan Takıntılar (Obsesif kompülsif bozukluk vs.)

-Sosyalleşme Sorunları, Asosyallikle İlgili Konular

-Kişilik Bozuklukları (Narsizm, Antisosyal vs.)

-Özgüven Problemleri

-Kontrol Edilemeyen Öfke

-Kıskançlık

-Kaygı ve Anksiyete Bozuklukları (Panik atak)

-Depresyon

Bu konu başlıklarına dahil olmayan fakat kişinin hayatını zorlaştıran ve çözümlerini aradığı problemlerle de çalışılabilir. Kısacası bireyin cevaplandırmak istediği sorulara çözüm arayan bir terapi yöntemidir bireysel terapi.

İstanbul Bireysel Terapi Randevu

Ataşehir Değişim Terapi Merkezinde Uzman Psikolog Ayşe Yanık ve alanında uzman isimlerden oluşan ekibi bireysel, çift (ilişki), aile, çocuk ve ergen terapisi alanında güncel olarak hizmet vermektedir. Randevu oluşturmak için iletişim adreslerimiz aracılığıyla bizlere ulaşım sağlayabilirsiniz

Seanslar 50 dakika süren ve haftalık belirli periyotlar halinde devam eden bir süreçtir. Danışanın sahip olduğu içeriğe göre tedavi süresi farklılık göstermektedir. Yine terapi içeriğinin yoğunluğuna göre haftalık periyotlar, terapist ve danışanın ortak kararı ile değiştirilebilir.

Randevu için: 0532 360 30 30

Uzman Psikolog Ayşe Yanık Bireysel Terapi Ataşehir Psikolog İstanbul Anadolu Yakası