Oyun Terapisi Ataşehir Psikolog İstanbul Anadolu Yakası Uzman Psikolog

Çocuklar Oyunla Büyür

Çocuklar ilk bebeklik dönemlerinden itibaren sürekli oyun oynarlar. Oyun çocuğun hem zihinsel hem de ruhsal gelişiminde çok önemli rol oynar. Çocuklar, hayatı öğrenme ve deneyimleme, kaygı ve stresle başa çıkma, öğrenme ve yaratıcılık, akışkan bir dil becerisi kazanma ve daha pek çok konuda oyundan fayda sağlarlar. Oyun Terapisi

Oyun oynayarak büyüyen çocuk gelişen çağın teknolojik gelişmeleriyle gerçek oyundan uzaklaşmış ve daha çok sanal dünyanın getirdiği oyunlarla oyun oynamaya başlamıştır. Oysa ki gerçek oyun çocuğun doğal terapisidir.

Gerçek oyun çocuğun içinde fiilen ve aktif rol aldığı bireysel yada grup içinde gerçekleşen bir faaliyettir. Çocuklar oyunda bedensel ya da ruhsal zarar vermeyecek her şeyi kullanabilirler.

Oyun çocuğun her gelişim döneminde farklılık gösterecektir. Bebeklik dönemindeki oyun ve oyuncaklar, 3 yaş ve üzeri çocuklar için tercih edilenlerden farklıdır. Diğer taraftan seçilen oyuncaklar özellikle ilk çocukluk çağında çok eğitsel ve kurallı olmamalı. Çocuğun daha bağımsız oyun kurabildiği oyun ve oyuncaklar tercih edilmelidir.

Çocuklarının psikolojik problemleri için bize başvuran ailelere destek olurken (zihinsel, akademik ya da psikiyatrik sorunlar ayrıca değerlendirilir ve tedavi uygulanır) temel tedavi olarak oyun terapisini tavsiye etmekte ve uygulamaktayız.

İstanbul Ataşehir de bulunan Değişim Psikolojik Danışmanlık Merkezimizde. Uzman Psikolog Ayşe Yanık ile çalışan Klinik Uzman Psikologlardan oluşan ekibiyle siz danışanlarına hizmet vermektedir.

Oyun Terapisi İstanbul

Oyun bir çocuğun en önemli işidir. Çocuklar oyun ortamında kendilerini serbestçe ifade edip, yaşantılarını yansıtırlar. Dış dünyaya fark etmeden hazırlık yaparlar. Ayrıca oyun, çocuğun gelişimindeki en önemli araçlardan biridir. Çocuklar oynayarak dış dünyayı tanırlar ve onunla baş etmenin yollarını öğrenirler. Özellikle okul öncesi dönemdeki çocuklar için duygu ve düşüncelerin ifade edilebileceği en uygun ortam oyundur. Çocuğun psikolojik sorunlarını gidermeyi, onun daha uyumlu olması için yardımcı olmayı amaçlayan, çocuk ve terapistin birbirlerini oyun yolu ile etkiledikleri bir yöntemdir.

Oyun terapisi danışan terapistle bire bir seansa girmektedir. Bu, danışan ve terapistin beraber çözebileceği problemler için başvurulan temel yöntemlerden biridir.