Aile Terapisti Desteği Etkili Midir?

Mutlu bir yaşantının sürebilmesi için insanların daima iyi şekilde ve kaliteli bir aile yapısına sahip olmaları gereklidir. Karşılıklı dayanışma, anlayış ve hoşgörünün olduğu bir ortamda daima insanlar kendilerini ruhsal manada en iyi durumda hissederler.

Bu önemli yapı insanların hayatlarına kalite kazandırarak onların yaşam kalitelerini birçok yönden artırır. Fakat bu gidişatta birtakım bozulmalar meydana geldiğinde aile içi kurulan bağlar da birtakım sarsılmalar oluşur. Anlaşmazlıklar ve çatışmalar ortaya çıkar.

Bu gibi durumların uzun süreler devam etmesi daha fazla olumsuz durumu ortaya çıkarak insanları bir kısır döngü içerisine sürükler. Bu bakımdan mutlaka bu noktada alanında uzman bir aile terapisti ile çalışarak ve ondan destek alarak yaşanan sorunları ortadan kaldırmak gereklidir. Değişim Terapi hizmetleri kapsamında ihtiyaç olan tüm destekler insanlara en iyi şekilde sunulmaktadır.

Aile Terapisinde Yaklaşım

Aile içi ortaya çıkan sorunlar genel olarak bireysel bazda çözülmesi gereken sorunlar değildir. Bu konuda en iyi verimliliğin alınabilmesi için duruma mutlaka bütün aile üyesi bireylerin katılması ve sorunların bu çerçevede irdelenmesi gereklidir. Çünkü ancak bu şekilde durumu bütüncül bir çerçevede çözüme kavuşturmak olanaklı hale gelir.

Aile Terapisinin Amacı

Aile terapisinin uygulanmasındaki temel amaç yanlış giden etkileşimlerin düzeltilmesi ve insanlara bu doğrultuda yeni bakış açıları kazandırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda yapılan çalışmalarda sorunlar daha derin kapsamda ele alınarak değerlendirilir ve bunlar detaylıca irdelenerek giderilir. Bu sayede aile bireyleri ileride karşılaşacakları sorunlara nasıl tepkiler vermeleri gerektiğini en olumlu halleriyle öğrenmiş olurlar.

Aile Terapisi Hangi Evrede Alınmalı

Aile terapisini daima doğru zamanda ve en gerekli olduğu anda bir profesyonel aracılığıyla almak gereklidir.

  • Çiftler arasında şiddetli geçimsizliğin olması,
  • Öfke kontrol sorunlarının olması,
  • Sorumlukların yerine getirilmemesi,
  • Karşılıklı sevgi ve hoş görünün azalması,

Genel olarak ailelerde ortaya çıkabilen bu türden durumlarda mutlaka bir profesyonel destek alınmalı ve terapi sürecine geçiş sağlanmalıdır.

Aile Terapisi Seansları

Aile terapisi seansları duruma göre bir değişkenlik gösterebilmektedir. Sorunların tam manasıyla çözüme kavuşturulması ve insanların yeni bakış açıları kazanmış olmaları bu noktada önemlidir. Gerekli değişim elde edilene kadar uygun şekilde bu seanslar aile bireylerine göre özgü olarak sürdürülebilmektedir.