Aile Terapisti İstanbul Avrupa Yakası

İstanbul’da yaşayan ailelerin bazı dönemlerde ihtiyaç duyabildiği aile terapisti İstanbul Avrupa yakası tarafında yaşayan aileler tarafından da sık sık ziyaret edilen uzmanlar olarak ele alınabilmektedir. Aile terapisti mesleğini icra eden psikologlar, genel manada kendilerini ziyarete gelen aile bireylerinin kendi içlerinde yaşadıkları karmaşayı hem bireysel olarak hem de genel hatlarıyla ele alarak ortaya çıkan sorun ve problemlerin ortadan kalkması için kapsamlı bir terapi uygulamaktadır.

Aile terapistine giden bireyler, bu tip bir yardım almaya karar verdiklerinde genel olarak aile içi sorunların oluştuğuna sebebiyet verdiklerini düşündükleri esas bireylerin bir değişim yaşaması için bu adımı atarlar. Ancak buradaki esas husus, ailedeki her bir bireyin kendisini değiştirmeye çalışması ve aile içi düzenlerinde artık olaylara yeni bir pencereden bakıp daha olgun ve daha sakin bir şekilde olaylara tepki vermeyi öğrenmesidir.

Aile Terapisti Tam Olarak Ne ile İlgilenir?

Aile denilen kurum içerisinde, iletişimin ve akışın sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi ancak aileyi oluşturan her bir bireyin öncelikle bireysel olarak sağlıklı bir ruh hali içerisinde olmasıyla ardından da karşısındaki bireylerle olması gerektiği gibi iletişim kurabilme becerisine sahip olması gerekmektedir. Ancak aile içerisinde bir ya da birkaç kişide var olan anormaliler, aile içerisindeki düzeni de bozarak travmatik durumlara varacak süreçlerin yaşanmasına neden olmaktadır.

Normal şartlarda aile olmanın gerekliliklerinden biri olan her şart ve koşulda birlik içerisinde olup birbirine destek olma durumu bazı koşullar nedeniyle zayıfladığında ve hatta ortadan kalktığında aile olgusu çatırdamaya başlar. Bu belki ebeveynlerden, belki çocuklardan, belki de yakın akrabalardan kaynaklı olsa da ortak sonuç aile düzeninin zarar görmesidir. Bu zarar durumunun önüne geçilebilmesi için de süreç için aile terapisti seansı almak çözüm için en mantıklı hareket olacaktır.

Aile terapisti genel olarak kendisine danışan olarak gelen ailelerin çift ilişkilerindeki sorunlarını ve evliliklerindeki problemlerini, boşanma gibi bir karar alındıysa bu sürecin iyi yürütülmesi için neler yapılabileceğini, varsa çocuk ya da ergen bireyin ruh sağlığı problemlerini, aile bireylerindeki sosyal yaşam (okul, iş, sosyal çevre gibi) problemlerini, yeme-içme ve bağımlılık sorunlarını, bireylerin kendi içlerinde yaşadıkları duygusal travmaların ailelerine yansıdığı negatif durumları, depresyon/anksiyete ve takıntı gibi duygusal bozuklukların çözümünü ve maddi problemlerin yarattığı olumsuzlukları ele alarak kesin bir çözüme ulaştırmak için seans uygulamalarına devam etmektedir.

Aile Terapisi Nasıl Yapılır?

Aile terapistine giden çiftler her zaman aynı seans uygulamalarına maruz kalmazlar. Aile terapisti, sorunu taraflardan ilk olarak genel hatlarıyla dinleyerek çözüm sürecinin nasıl olması gerektiğine karar vermektedir. Bu nedenle bazı aile terapistleri seanslarda tüm aile bireylerini bir arada dinleyerek uygulama yaparken bazıları da her bir bireyle teker teker görüşerek süreci ilerletmektedir.

Hatta bazen aileden sorumlu olan aile terapisti, eğer seanslarda sorunun içerisinde bir çocuk ya da ergen birey yer alıyorsa kendi uzmanlığı dışında bir de sosyal hizmet uzmanlarından ya da çocuk bireylerin okullarındaki rehberlik servisindeki yetkililerden de yardım isteyebilmektedir.

Bu tip bir ihtiyaç kapsamında, maddi olarak yetersiz bir durumda olan ailelerin ücretsiz aile terapisti gibi imkanlardan da yararlanabilme şansları bulunmaktadır. Bazı belediyelerin bu tip hizmetleri bulunduğundan, internet üzerinden detaylı araştırma yapılarak ücretsiz seanslara da ulaşım sağlanabilir.

Genel hatlarıyla bakıldığında aile terapisti görüşmeleri 45-50 dakika kadar sürmektedir ve bu seanslar konuşma terapisi şeklinde ilerlemektedir. 8 seans ile 24 seans arasında değişen seans aralıkları, danışan olarak giden bireylerin bulundukları duruma göre değişiklik de gösterebilmektedir. Avrupa yakası aile terapisti ihtiyacınız için Değişim Terapi olarak sizlere sadece bir telefon uzaklıktayız.