Batı Ataşehir Psikolog Arayanlara Tavsiyeler

Batı Ataşehir psikolog arayışı içerisinde olanlar için, psikolog seçerken nelere dikkat etmeleri gerektiğini derleyen bir yazı hazırladık. Yazımızda öncelikle psikologların nasıl bir eğitimden geçtiğini, esasında ne iş yaptıklarını ve iyi psikolog arayanların seçimlerini yaparken hangi noktaları göz ardı etmemesi gerektiğine değineceğiz.

Psikoloji, kelime anlamı itibari ile ruh bilimci anlamına gelmektedir. Psikologlar ise bir grup ya da bireyin davranışlarını incelerler. Bu incelemeden sonra öğrendiği bilgilerle, kişilerin veya grupların davranışlarının nedenlerine odaklanırlar. Psikologlar, ceza evinden kliniğe, adliyeden okullara kadar çok farklı bir yelpazede çalışabilirler. Görevlendirildiği alanda psikolojik destek veren bu kişiler, dürtüleri, davranışları ve güdüler inceler. Psikolojik değerlendirmeler yaparak, neden sonuç ilgisi kurarlar. Modern hayatın karmaşası ve zorluğu dikkate alındığında hemen herkes hayatının bir döneminde bir psikoloğa danışma ihtiyacı hissedebilir.

İyi Bir Psikologun Özellikleri

Psikolog tavsiyesi almak, çoğu zaman böyle bir arayış içerisinde olanların ilk yaptığı davranıştır. Ancak sadece bir yakınınızın tavsiyesine güvenerek hareket etmeniz pek doğru olmayabilir. Batı Ataşehir psikolog tercih etmeyi düşünenler öncelikle hangi alanda yardım almak istediklerini belirlemelidir. Örneğin yetişkin psikoloğu arıyor olabilirsiniz. Seçmeyi düşündüğünüz psikologların aşağıdaki özelliklere sahip olup olmadığına dikkat etmelisiniz :

  • Danışmayı düşündüğünü kişi hangi okullardan mezun olmuş, unvanı tam olarak nedir?
  • Uzmanlığını hangi alandan almış?
  • Terapi sürecinde danışmanınızın üstleneceği sorumluluklar neler? Bu sorumluluklar kendisi tarafından açıkça belirtiliyor mu?
  • Danışmayı düşündüğünüz psikolog ne kadar tecrübeli?

Eğer bu sorulara makul ve olumlu cevaplar veriyorsanız, doğru bir yolda ilerliyorsunuz demektir. Tüm bunlara ek olarak, psikoloğunuzun yaşam alanınıza yakın bir bölgede ikamet etmesine gayret etmelisiniz. Eğer Anadolu Yakası psikolog arayışı içerisinde iseniz, Ataşehir psikolog tercih edebilirsiniz.  Avrupa Yakası’ndaki birçok lokasyon, ulaşım açısından sizi zorlayabilir.

Batı Ataşehir Psikolog Düşünenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Eğer danışanınızı seçtiyseniz ve terapiye başladıysanız, sürecin sizin kontrolünüzde olmasına dikkat edin. Haftalardır devam eden terapilerin, durumunuzda bir değişiklik meydana getirmediğini düşünüyorsanız ve herhangi bir iyileşme olacağına dair umudunuz da yoksa, doğru kişi ile çalışmıyor olabilirsiniz. Bu süreçte terapistinizin  tavırları sizi rahatsız ediyor, eleştiriliyor ve yargılanıyor gibi hissediyorsanız, size kendinizi çok da iyi hissettirmiyorsa belki de başka bir psikologla devam etmeniz sizin için daha iyi olabilir.

Batı Ataşehir psikolog arayışı içerisindeyseniz, Değişim Psikolojik Danışmanlık Merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Merkezimizde Uzman Psikolog Ayşe Yanık ile çalışan  Klinik  Uzman Psikologlar, Özel Eğitim  Uzmanı, Dil Terapisti ve Psikiyatr dan oluşan ekibiyle  danışanlarına birçok alanda  vermektedir.