Bireysel Terapi Neden Tercih Edilmeli?

Günlük yaşayışın bir parçası olarak çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalınması insanların destek almak zorunda kalmasına neden olur. Çoğu zaman sorunların içinde boğulduğunu hisseden insanlar ne yapacaklarını bilemeyerek çare ararken bireysel terapi seçeneğini gözden kaçırabilir. Bireysel yani kişinin yalnızca kendisi ile sürdürülen bir psikoterapi çeşidi olarak tanımlanabilir.

Sorunların çözümünde kişinin kendi dinamiğinin yeterli olabileceği durumlarda sıkça tercih edilen bir yoldur. Başarılı sonuçlar almak için terapiye başlamadan önce psikolog tarafından testler yapılması ve analizlerden sonra yola çıkılması gerekir. Bazı sorunların aile kökenli olması bireysel terapi alınmasının önünde engel değildir.

Neden Bireysel Terapi Alınmalıdır?

Bireysel şekilde sorunların çözümünde ilerlemek için psikolog yardımı almak farklı ve olumlu sonuçların alınmasına neden olur. Ama amacın ne olduğunu merak edenler için kişinin bireysel şekilde meydana gelen sorunlarının ortadan kaldırılmasını sağlamak denebilir. Bu sayede terapi sonunda kişinin iç ve dış dünyası ile barışması, daha mutlu olması mümkün hale gelir. Mutlu bir yaşam sürmesine olumlu katkılarda bulunmak mümkündür.

Bireysel Terapide Nasıl Yol Alınır?

Kişilerin neden bireysel şekilde terapi almaları gerektiğini anlatmak yerine ne işe yaradığını ve nasıl ilerlendiğini açıklamak daha etkili olacaktır. Bu yolla:

  • Kişinin iç dünyasına yolculuk yapması mümkün olur,
  • Bir anlamda büyüme ve olgunlaşma sağlanır,
  • Problemlere farklı pencerelerden bakma imkanı bulunur,
  • Var olan veya olacak sorunların çözümünde bu yöntemler kullanılır,
  • Kişiler hayatının kontrolünü ele alma konusunda beceri kazanır,
  • Günlük stres kadar travmaların çözümlenmesinde de oldukça etkilidir.

Bunların yanında kişiye ve alınan terapiye bağlı farklı yardımlardan bahsetmek mümkündür. Danışanın kendi gelişimi ve hayata daha iyi bakabilmesi için gerekli durumlarda mutlaka tercih edilmelidir.

Bireysel Terapinin Alınma Süresi Nedir?

Terapinin alınma süresi psikolog ve hasta tarafından karşılıklı şekilde yapılacak olan değerlendirme ve ortak kararla ilerler. Bunun için değişken demek daha doğrudur.

Bireysel Terapiden Ne Kadar Sürede Sonuç Alınır?

Bunun için kişinin sorunları, günlük stresler veya travmalar değerlendirilir. Bireysel anlamda ilerleme kişiye özel bir kavram olduğundan farklı olabilir. Ama mutlaka olumlu yönü olacaktır.