Çift Terapisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çift terapisi dediğimiz çok derin ve anlamlı bir kavramdır. İki ayrı kişinin iki ayrı hikayesi, o çiftin kişilikleri, onların geçmişi, kendi aile yapılarındaki ilişki dinamikleri, bağlanma özellikleri, cinsellik gibi belli başlı önem arz eden konuları çiftimizin iyi ve olumlu götürmesi ilişki sağlığı için olçift ması gereken durumlardır.

Terapi sürecinde kişilerin birbirine karşı beklentileri ve ilişki anlayışlarının nasıl olduğu, ortaya çıkmaya başladığı vakitte devreye terapi veren kişi girerek çiftin sorunlarına karşı objektif bir tutum sergileyerek terapi süreci başlamış olur. Çok hassasiyet ve incelik gerektiren bir terapi sürecidir. Çiftler birçok sebepten Bakırköy çift terapisi merkezimize başvurabilmektedirler. Zaman içinde nasıl belli başlı durumlardan geçiyorsak ilişkilerimizde de aynı durumu yaşarız.

Çift Terapisine Neden Başvurulur?

Oldukça ilgi gören bu terapi çeşidi kişilerin kafasında belli başlı düşüncelere yol açar. Gidilmeli mi? Neden gidilmeli? Gidilince her şey iyi olur mu? Gibi birtakım sorular ile kişi kendini soru yağmuruna tutabilir. Çift terapisine başvurulmasını gerektiren durumlar ise;

  • Karşılıklı çatışma
  • Fikir ayrılıkları
  • Aşağılama
  • Öfke kontrolsüzlüğü
  • Tahammülsüzlük
  • Evlilik sürecine adapte olabilme
  • Yaşamsal zorluk
  • Aldatma
  • Boşanma – ayrılma
  • Cinsellik

Bu tarz problemleri ve daha fazlasını yaşayan kişiler genellikle çift terapisine başvurmaktadırlar. Çiftler birbirleri ile ne kadar paylaşım yaparsa, ilişkinin dinamiği o kadar çok kuvvetlenir. Paylaşım yapamayan kişiler de güçlü bir ilişki dinamiği oluşması çok zordur. Paylaşım yaptıkça karşınızdaki insana karşı bağlılığınız ve güveniniz artar.

Her çiftin sorunları, sevdiği kişi ile devamlılığını sorgulamasına yol açabilir. Hatta boşanmayı düşünmesine bile yol açabilir. Oysa her sorunun çözümü vardır. İlişkiler de biten heyecanı, yaşanan sorunları çözüme kavuşturabilmek ve ilişkinin eski temel sağlığına kavuşabilmesi mümkündür.

Olumsuz davranış kalıplarımız ilişkimize yansıyarak ilişkimizin sorunlarının kaynağını oluşturur. Yaşamsal zorluklarda ilişkimizin bozulmasına yol açabilir. Çift terapisinde aile içindeki sorun kaynağına inilerek, ilişkide sürekli devam eden ve sürekli çatışmaya yol açan konular ele alınır ve buna uygun bir yolda terapi yapılarak, çiftlerin terapi sürecinde iyi olması sağlanmaya çalışılır. Sizde İstanbul çift terapisi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Merak ediyorsanız sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.