Çocuk Terapisi ve Oyun Terapileri

Çocukluk dönemleri kişisel niteliklerin en iyi şekilde olgunlaştığı ve iyi hale geldiği dönemlerden biridir. Fiziksel olduğu kadar ruhsal olarak da çocuklara bu noktada yaşamlarına iyi şekilde yön verebilmelerini sağlayacak kazanımları her zaman sunmak gereklidir.

Onların sorunlarıyla yakından ilgilenmek ve onları daima en iyi biçimde anlamak bu noktada oldukça önemlidir. Çocuklara çeşitli konulara yönelik olarak yardımcı olabilmenin en iyi yollarından biri profesyonel bakış açısıyla verilecek terapilerdir.

Çocuk terapisi ve uygulamaları ile çocuklar kendilerini daha özgüvenli hisseden bireyler haline gelebilmekteler. Uzman veya klinik psikologlar eşliğinde yapılacak çalışmalar çocukların yaşamda sıkıntı yaşadıkları sorunlardan rahatlıkla kurtulabilmelerine yardımcı olabilmektedir.

Çocuklarda Ortaya Çıkabilen Sorunlar

Çocukluk zamanlarında duygular yeni yeni olgunlaşmaya ve bir şekilde almaya başlar. Her çocuğun genel anlamda kişisel tutumlar ve davranışları birbirlerine göre bir farklılık gösterebilir. Ancak her şeye rağmen ortada bir sorun bulunuyorsa bunun mutlaka uygun bir yaklaşım çerçevesinde giderilmesi gerekir.

  • Birtakım sosyalleşme sorunları,
  • Çok fazla aşırı hareketlilik durumları,
  • Hiperaktivite veya dikkat odaklanma sorunları,
  • Kardeşini sürekli kıskanma sorunu,
  • Okulda performans ve başarı düşüklüğü,
  • Şiddet eğilimi göstermesi,
  • Okula adaptasyon ve uyum sorunları,

Genel olarak çocukluk dönemlerinde bu ve benzeri türde sorunlar günümüzde çocuklarda sıklıkla ortaya çıkabilmektedir. Çocuk terapisi ve profesyonel uygulamaları ile bu türden sorunlar oldukça başarılı bir şekilde aşılabilmektedir.

Çocuklarda Oyun Terapileri

Çocuk terapisi çalışmaları içerisinde genel olarak farklı nitelikte değişik yapıda uygulamalar da yer alabilmektedir. Oyun ile çocukları anlamak ve onlar üzerinde olumlu değişimler yaratmaya çalışmak bunlardan biridir.

Çocuklar genel anlamda oyunları ve oyun oynamayı oldukça sevdikleri için onlarla bu etkinlik çerçevesinde daha kolay şekilde bir ortak paydada buluşabilmek mümkün olmaktadır. Bu uygulama birçok sorunun üstesinden gelebilmeyi sağlayabildiği gibi çocukların kendilerini tanıma süreçlerine de destek vermektedir.

Zekâ Testleri ve Oyunları

Çocuklarda terapi uygulamaları kapsamında özellikle zekâ testleri ve bunun gibi çeşitli türde oyunların onlara oldukça faydalı olduğu görülmektedir. Zihinsel olarak sorunları çözme becerisi kazanan çocuklar yaşamda karşılaştıkları sorunların daha kolay üstesinden gelebilme şansını bu sayede elde edebilmekteler. Değişim Terapi hizmetleri kapsamında çocuklar için bu yönde destekler profesyonel bir şekilde alınabilmektedir.