Dikkat Eksikliği

Dikkat dağınıklığı bazı zamanlarda her insanın yaşaması olasıdır. Dikkat dağıldıktan sonra bu durumun toparlanması zordur. Dikkat eksikliği ile dikkat dağınıklığı farklı konulardır. Dikkat eksikliği konusu tedavi gerektirir. Dikkat eksikliği çok uzun zamanlardan bu yana hastalık olarak nitelendirilir.

Dikkat Eksikliği Belirtileri

Dikkat eksikliğinde görülen bazı belirtiler vardır. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

  • Göz teması kuramama
  • Odaklanmada zorluk yaşamak
  • Çabuk sıkılmak
  • Unutkanlık
  • Sık hata yapmak
  • Özel eşyaları kaybetmek
  • Emanetleri kaybetmek
  • Aynı faaliyetleri uzun süre yapmamak
  • Basit konuları akılda tutamamak

​​​​​Bunlar dikkat eksikliği olan kişilerde görülen bazı belirtilerdir.

Dikkat Eksikliğine Sebep Olan Unsurlar

Dikkat eksikliği genelde anne babaların veya öğretmenlerin tutumundan veya hatalarından kaynaklanmaz. Genelde dikkat eksikliği genetik faktörlerden dolayı oluşan nörobiyolojik bir hastalık olarak bilinir.

Dikkat Eksikliği Tanısı Nasıl Koyulur?

Özellikle çocuk hastalarda dikkat eksikliği tanısı koyulmadan önce çocuğun yakınında gerçekleşen herhangi bir boşanma, yakın bir aile bireyinde ölüm olup olmadığı araştırılır. Uyku bozuklukları, depresyon, anksiyete dikkat Eksikliğine zemin hazırlayabilir. Dikkat eksikliği tanısı genel olarak belirtiler ve semptomlar üzerine koyulur. Aynı zamanda dikkat eksikliği için geliştirilen bazı testler bulunur. Fakat bu testler kesin sonuç vermez.

Dikkat Eksikliği Tedavi Yöntemi

Kişiye dikkat eksikliği tanısı koyulduktan sonra tedavi uygulaması için kişinin yaşı, cinsiyeti ve hastalıkları hesaba alınarak bir tedavi yöntemi belirlenir. Dikkat eksikliği için uygulanan tedavi yöntemleri ilaçlı ve ilaçsız olarak ikiye ayrılır. Fakat bazı vakalarda bu her iki yöntem beraber uygulanabilir. İlaçsız tedavide fiziksel ve metal egzersizler yer alır. Çocuklarda uygulanan ilaçsız tedavilerde terapilerin yanı sıra çocuğun ailesinde bu süreçte gereken eğitimi çocuğa vermesi gerekir.

Aile bu tedavi sürecinde çok sabırlı ve anlayışlı olması gerekir. Çünkü dikkat eksikliği davranışları çocuğun hastalığından kaynaklıdır. Tedaviyi daha da desteklemek amaçlı bazı doktorlar bazı ilaçlar verebilir. Tedavinin iyi ilerleyebilmesi için ailenin doktor ile sıklıkla irtibata geçmesi önemlidir. Eğer sizlerde çocuğunuzda ya da kendinizde dikkat eksikliği belirtilerini görürseniz mutlaka herhangi bir sağlık kuruluşunda yardım almanız tavsiye edilir.