Evlilik Terapisi Nedir?

Evlilik terapisi, çiftlere aralarındaki ilişkide zayıflayan bağları güçlendirmek adına ya da var olan normal düzeni nasıl daha iyi noktaya getireceklerini öğrenmeleri adına yapılan terapilerin genel ismidir. Evli bireyler, evlilik öncesi ve evlilik sonrası süreçlere bakıldığında çoğu zaman sabit bir çizgide ilerleyemedikleri için bu tip terapilere ihtiyaç doğabilir.

Hayatın getirdikleri, maddi problemler, çiftlerin her iki tarafın aileleriyle yaşadıkları sıkıntılar, bireylerin direkt olarak birbirlerine dair olan rahatsızlıkları ve daha pek çok konuyla örneklendirebileceğimiz problem süreçleri sadece boşanmakla bir çözüm bulunabilecek durumlar değildir. Hatta bu tip konularda boşanmak, çoğu zaman problem çözücü değil problemle uğraşmadan kişilerin birbirini yarı yolda bırakarak birbirlerinden ayrı olarak bir buhran süreci geçirmelerine neden olur.

Evlilik Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Evlilik terapisi seansları çiftler üzerinde pek çok olumlu etki göstermektedir. Tabi burada en önemli unsur, tarafların her ikisinin de alınan bu seanslarla alakalı aynı motiveye sahip olması gerekliliğidir. Ancak o şekilde alınan bu terapilerin olumlu olarak ilişkilere etki etmesi mümkün olacaktır. Seansların çiftler üzerinde yarattığı etkilere genel hatlarıyla değinirsek; çiftlerin evlilikte belki de yakalayamadıkları beraber olma/bir bütün olma duygusunu bu terapi sayesinde yakalamaları, evde tartışırken konuşulamayan konuların bir uzman eşliğinde yumuşatılarak konuşulabilmesi, kendi lehlerine bir süreçte oldukları için birbirlerini kolaylıkla motive edebilmeleri, katıldıkları seanslarda sürekli olarak pozitife ve doğruya odaklandıkları için ilişkileri için de doğru olanı daha net görmeye başlamaları gibi süreçler bu terapilerin çiftlere sağladığıe başlıca faydalardandır.

Bununla birlikte çiftlerin bir aile olarak çift terapisi seanslarına gelmeleri, kendilerine yardımcı olan uzman psikolog için de oldukça avantajlıdır. Çünkü psikoterapist, kişileri hem beraberken hem de bu sürecin bir gerekliliği olarak tekli seanslara aldığında tek başına olduklarında hangi tepkilerinin tutarlı hangilerinin birbirleriyle yan yanayken değişkenlik gösterebildiğini rahatlıkla çözebilmekte ve buna göre bir süreç tasarlamaktadır.

Sonuç olarak bu evliliğe dair çift terapilerinin, çiftlerin ilişkilerini kurtarmaya ve var olan ilişkilerinde herhangi bir sorun olmasa da sadece daha iyi bir iletişime sahip olabilmek adına katıldıkları seanslar olduğunu kabullendikleri süreçte kendileri adına her şey çok daha güzel olmaktadır. Konuyla ilgili araştırmalar yapıldığında evlilik terapisi Anadolu yakası ve Avrupa yakasında pek çok uzman tarafından verilmektedir. İyi bir araştırma süreci geçirip doğru bir terapist seçmek de bu iş için mutlaka üzerinde durulması gereken bir noktadır.