Flört Şiddeti – DeğişimTerapi

Şiddet ve Tedavisi

Bizler hayat içerisinde ailemiz, arkadaşlarımız veya duygusal ilişkiler kurduğumuz kişilerle farklı etkileşimlerde bulunan sosyal varlıklarız. Peki, hangimiz duygusal ilişki kurduğumuz partnerimiz ile yaşadığımız bazı sorunları doğru değerlendirebiliyoruz. Toplumsal olarak hoş görülen, normalleştirilmiş pek çok tutum ve davranışın aslında şiddet içerdiğinden bahsetmek yanlış olmayacaktır.

Çağın değişmesiyle artık psikolojik ve fiziksel şiddet kavramları da yetersiz kalmaya başlamış ve farklı şiddet şekillerinden bahsetme ihtiyacı doğmuştur. Bunlar;

Flört Şiddeti: Romantik ilişkideki partnerinin senin üzerinde egemenlik kurmaya yönelik yaptığı fiziksel, cinsel, psikolojik, sosyal ve dijital baskıların bütünüdür.

Fiziksel Şiddet: Partnerinin bedenine kasıtlı olarak zarar vermesidir. Örneğin; saç çekme, ısırma, tekmeleme, itme vb.

Cinsel Şiddet: Partnerinin seni cinsel birliktelik ve yakınlık yaşamaya zorlaması, cinsellik konusunda ‘hayır’ cevabını kabul etmemesidir. Örneğin; seni sen istemeden öpmesi, sana dokunması, cinsel birlikteliğe zorlaması, cinsel birliktelikte korunma yollarını kullanmaması veya senin kullanmana izin vermemesi vb.

Psikolojik Şiddet: Partnerinin sende korku uyandırarak senin kendine olan güvenini ve saygını zedeleyecek biçimde konuşması, davranışlar sergilemesidir.  Örneğin; sana senin istemediğin bir isim takması, bağırması, hakaret ve küfür etmesi, ne yapman ve ne giymen gerektiğini söylemesi, seni başkalarının önünde küçük düşürmesi, seni koruma altına alma bahanesiyle yönlendirmesi vb.

Sosyal Şiddet: Partnerinin senin sosyal ilişkilerini kısıtlaması, kontrol etmesi ve sosyal ilişkilerinden soyutlaması, yalnızlaşmana neden olacak şekilde davranışlar sergilemesidir. Örneğin; ailenle ya da arkadaşlarınla görüşmeni engellemesi, kiminle arkadaş olacağını yönetmesi, kıskançlık bahanesiyle erkek/kız arkadaşlarını yasaklaması, kıskançlıkla sevgiyi karıştırması, arkadaşlarına zaman ayırdığında seni suçlaması, sürekli senin başkalarıyla flört edip etmediğini araştırması vb.

Dijital Şiddet: Partnerinin dijital araçları seni kontrol etmek, bu araçlar aracılığıyla seni tehdit etmek için kullanmasıdır. Örneğin; sosyal medya şifrelerinin birbirinde bulunması, sosyal medyada kimlerle arkadaş olacağına karar vermesi, fotoğraf veya video göndermen için seni zorlaması, sürekli mesaj atıp hızlı yanıt istemesi vb.

  • Peki ya günümüzde insanların çok sık yaptığı ‘stalk’ olarak isimlendirilen eylemin de bir şiddet olduğunu biliyor muydunuz?

Israrlı Takip(Stalking): Ayrıldığın ya da hala birlikte olduğun partnerinin seni sürekli takip etmesidir. Bu takip durumu kişiye gözdağı vermeyi ve güvencesiz hissettirmeyi hedefler. Örneğin; eski partnerinin senin haberin olmadan evine, okuluna gelmesi, gittiğin yerlerde karşına çıkması, çevrenle iletişim kurup senin hakkında bilgi almaya çalışması vb.

Tüm şiddet türleri yıkıcı ve bireylerin sağlıklı iletişim, ilişki kurmasını engelleyen öğelerdir. Günümüzde şiddetin bu kadar çeşitlenmesi ve artmasının nedenleri ise hem bireylerin bu konular hakkındaki bilgisizliği hem de toplumsal olarak bazı yanlışları normalleştirmemizdir. Sağlıklı bir ilişki istiyorsak öncelikle şiddetin ne olduğunun farkına varılmalı sonra bunu uygulamaktan kaçınmalıyız. Aynı zamanda bize şiddet uygulandığında tepkimizi göstermeli ve sınırımızı çizmeliyiz.

Şiddet Terapisi

Yukarıda bahsi geçen şiddet yöntemlerinden birine veya flört şiddetine maruz kalıyorsanız bir psikiyatr yada psikologa başvurmanız tavsiye edilir. Psikoljik olarak hasarların giderilmesinde terapi en sağlıklı yöntemdir.