Güçlü ve Etkili Psikoterapi: EMDR Terapisi

Bulunduğumuz modern toplumda birçok insan, depresyon, kaygı bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu ve yeme bozukluğu gibi rahatsızlıklarla başa çıkmak için mücadele etmektedir. Bu tür rahatsızlıkların tedavisinde, EMDR terapisi kullanılmaktadır. Günlük yaşantımızı etkileyen ve zorlayıcı sonuçlara yol açabilen bu rahatsızlıklar, EMDR terapisi ile kontrol altına alınabilir. Her yaş grubu ve her tür psikolojik rahatsızlık için uygun olan bir yöntemdir.

EMDR Terapisi Nedir?

EMDR terapisi nedir sorusu özellikle son zamanlarda sıkça merak edilen bi konu haline gelmiştir. İngilizce açılımı “Eye Movement Desensitization and Reprocessing” olan EMDR terapisi Türkçe ’de “Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden işleme” olarak bilinmektedir.  Bu yöntem hayatımızda karşı karşıya kaldığımız ve etkisinden kurtulamadığımız olayların ve hislerin etkisinden çıkabilmemize yardımcı olur.

Zihinsel olarak sürdürdüğümüz anılara ait bilgilerin yeniden işlendiği bu psikoterapi türünde, terapist hedef anılara odaklanarak bunları işleyip değiştirmeye çalışır. Terapist, hedeflenen anılara ulaşarak, bu anıları terapi sürecinde işleyip değiştirmeye çalışır. Sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için her aşamada terapistin danışana rehberlik etmesi önemlidir.

EMDR Terapisi Nasıl Yapılır?

EMDR tedavisi, tüm dünya tarafından kabul edilmiş bir terapi yöntemidir. Bazı insanlar, terapi sırasında danışmanın bilincinin yerinde olduğunu bilmelerine rağmen, bu yöntemi hipnozla karıştırabilirler. Öncelikli olarak danışanların geçmişlerindeki anılar saptanır. Ardından hedef anılara erişim sağlanır. EMDR terapisi nasıl yapılır sorusu günümüzde oldukça popülerdir.

Terapistin göz hareketlerini rahatlıkla uygulayacağı bir konumda oturması son derece önemlidir. Bu süreç boyunca danışanın kendini rahat hissedeceği bir ortam oluşturulması gerekir. Gözlerin sağdan sola doğru hareket ettirilmesiyle beyindeki yarımkürelere çift yönlü bir uyarı gönderilen bu terapi yönteminde, odak sadece anılarla sınırlı kalmaz; aynı zamanda duygular da terapi sürecinde ele alınır.

Değişim Terapi:EMDR Tedavisi

Değişim Terapi, tedavi sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için uzman ve samimi ekibiyle birlikte danışanlarımıza güvenli bir ortam sunuyoruz. Ayrıca ruh sağlığının kıymetini biliyor ve danışanlarımıza çıktıkları bu yolda 2009 yılından beri etik bir hizmet veriyoruz! Uzman terapistlerin danışanla kurduğu ilişkinin tedavi sürecine olan etkilerinin bilincinde olan ekibimizle birlikte daima sizlerin yanındayız!