Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği

Tıp dünyasında hiperaktivite olarak bilinen ve dikkat eksikliğine neden olan çok hareketlilik, anormal boyuttadır. Hiperaktif ve dikkat eksikliği beyin ile davranışları etkileyen bir rahatsızlıktır.

Aileler genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkan dikkat eksikliği ve hiperaktiviteyi gözlemleyebilirler. Çocukların okula başladıkları dönemlerde daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar.

Hiperaktif ve Dikkat Eksikliği Nedir?

Anormal derecede hareketli olma durumu olarak hiperaktif rahatsızlığı kısaca tanımlayabilmek mümkün olur. Hiperaktiviteye bağlı olarak çocuklarda ya da yetişkinlerde dikkat eksikliği de ortaya çıkar.

Türkiye’de yapılan araştırmalar sonucunda her 20 çocuktan birinde hiperaktivite ve dikkat eksikliği görülür. Bu sendrom bebek henüz anne karnındayken ortaya çıkar ve yaş ilerledikçe kendisini belirgin bir şekilde gösterir.

Hiperaktif ve Dikkat Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Hiperkatif ve dikkat eksikliği sendromu her bireyde aynı şekilde kendisini göstermez. Bireyin yaşına ve bulunduğu ortama bağlı olarak rahatsızlığın kendisini gösterme biçimi değişkendir. Çoğunlukla kişilerde dikkat dağınıklığı olarak kendisini gösterir.

Hiperaktivite sendromu yaşayan çocuklar ve yetişkinler bir işe odaklanmak için büyük bir çaba sarf etmek zorunda kalırlar. Buna rağmen meşgul olunan işin tamamlanamaması gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Hiperaktif ve Dikkat Eksikliği Belirtileri

Hiperaktiviye bağlı olarak gelişen en büyük belirti, dikkat eksikliğidir. Beynin bir işe odaklanma fonksiyonu sürekli hareket halinde olan kişinin hangi işe odaklanması gerektiği ile ilgili algılama problemi yaşar.

Hiperaktivitenin belirtileri;

  • Özellikle çocuklarda dikkat dağınıklığına bağlı olarak göstermesi
  • Bireylerin sürekli olarak yemek yemek istemesi ve çevresindeki kişiler tarafından maymun iştahlı olarak tanımlanması
  • Beynin odak fonksiyonunun düzgün çalışamaması şeklindedir. Bu belirtileri gösteren bireyde hiperaktivite görülebilir.

Hiperaktif ve Dikkat Eksikliği Tedavisi

Hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı sorunu yaşayan çocuk terapisi ve yetişkinlerde çevresindeki kişilerin davranış biçimleri tedavinin en önemli unsurlarından bir tanesidir. Pekiştireç kullanımı da tedavi yöntemleri arasında tercih edilir.

Özellikle çocuklarda meydana gelen hiperaktiviteyi dizginlemek ve kontrol altına almak için ödül sistemi oluşturulabilir. Davranışlarının kontrolü sağlaması, bir işi bitirdikten sonra diğer işe geçmesi gibi durumlarda çocuğa ödül verilerek evde tedavi uygulanabilir.

Alanında uzman bir doktor tarafından belirlenen tedavi yöntemleri de hiperaktivitenin geçmesi için tercih edilmelidir.