İlişki Danışmanlığı Nedir?

İlişki danışmanlığı kavramını son zamanlarda sıklıkla duyuyor olabilirsiniz. Gerek modern hayatın yarattığı karmaşa ve kaos, gerekse toplumsal yapı ve düzen, çiftlerin çok çeşitli sorunlarla karşılaşmasına neden olabilir. Çift, birbirini her ne kadar çok sevse ve istese de durumu tek başına aşamayabilirler. Bu gibi durumlarda aile ve çift terapisi almaları tavsiye edilir.

Her ilişkinin başlangıcı çok sihirli ve mutlu bir andır. İlişki normalleştikçe ve çiftler birbirlerinin hayatına adapte oldukça, çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Her ilişki farklı dinamiklere sahip olsa da bir süre sonra çözümlenmesi zor sorunlarla karşılaşmak oldukça olağandır. Zira birbirinden farklı geçmişlere ve hayat tecrübelerine sahip olan iki insanın birbirine yüzde yüz uyum sağlaması pek kolay değildir. Her birey, en iyiyi kendisinin bildiğine inanır. Kendi beklentileri ve davranışları üzerinden ilişkiyi sürdürmeye çalışabilir. Bu durumda ortaya çıkan çatışmalar, hem ilişkiyi hem de kişileri yıpratabilir. İşte ilişki danışmanı da bu noktada devreye girer.

İlişki Danışmanlığı Ne Gibi Konuları Kapsar?

İlişki danışmanlığı, “ben” kavramını “biz” kavramına dönüştürülmesini, ilişkideki var olan sorunların çözümlenmesini, ilişkinin yeniden yapılandırılmasını ve sağlık bir iletişim kurulmasını sağlar. Evlilik öncesi terapi ve evlilik çift terapisi olarak genellikle ikiye ayrılır. Zira evlilik çoğu zaman başka kişileri ve unsurları, örneğin aile bireylerini de içeren bir süreçtir. Bu nedenle daha kapsamlı bir yardım almak gerekebilir. Evlilik öncesi psikolojik danışma ise evlenmeden önce yaşanılan stresi ve kaygıyı azaltmayı da içeren bir destek sürecidir. İlişki danışmanlığı genellikle şu konular üzerinde etkilidir :

  • Çiftler arasındaki uyum problemleri
  • Kıskançlık sorunları
  • Aldatma ve aldatılma problemleri
  • Çiftler arasında yaşanan güven problemleri
  • İletişim sorunları
  • Şiddet
  • Öfke kontrol sorunu
  • Cinsel isteksizlik sorunu
  • Kültürel farklılıklar sebebiyle ortaya çıkan sorunlar

Aile ve çift terapisi süreci, ilişkinin geçmişi, ne kadar süredir devam ettiği ve ana sorunun ne olduğuna göre  değişkenlik gösterir. Ancak genellikle en az altı seans gerektiği söylenebilir. Danışmanlığa başvuru sebebi süreci şekillendirir. Kimi zaman çiftler bireysel danışmanlık almak durumunda kalabilirler. Başka bir deyişler, çiftler ayrı ayrı da bazı seanslara katılabilirler. İlişki danışmanlığı sürecinin ne kadar süreceği aslında, çiftlerin çözüme ne kadar açık olduğu ile ilgilidir. Ne kadar süre yardım almanız gerektiğini ancak terapistiniz bilebilir.

İstanbul Ataşehir ve Bakırköy’de  bulunan  Değişim Psikolojik Danışmanlık  Merkezimizde  Uzman Psikolog Ayşe Yanık ile çalışan  Klinik  Uzman Psikologlar, Özel Eğitim  Uzmanı, Dil Terapisti ve Psikiyatr dan oluşan ekibiyle  danışanlarına evlilik ve çift terapisi de vermektedir. Eğer konu hakkında bilgi sahibi olmak ve hayatınızı tamamen değiştirmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.